Announcement

Collapse
No announcement yet.

Prices in your area, and where

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Re: Prices in your area, and where

    Originally Posted By: Raven Rider How much tax?
    I think i'll live as a caveman for the rest of my life.
    Unless i have to pay some kind of fee for living in a cave.
    Can I live in a nudism beach instead of a cave?
    Can't you see what I see
    You and I victims of Their word
    As the master of power
    Try to poison our world
    ----- Eternal Idol ~ 1987

    Comment


    • #17
      Re: Prices in your area, and where

      Go ahead.
      Enjoy the life.

      Comment


      • #18
        Re: Prices in your area, and where

        Pack of cigarettes: about 4$
        Glass of beer: depends on the place, about 4$ too
        Gallon of gasoline: varies daily, but yeah, about 4$ too
        3 Liter coke: about 5$
        CD: about 12$ depends on what music.
        Bottle of Absolut: about 25$
        Internet (monthly, cable modem 512k): 50$

        I'll add some more later
        The dog's name is Pete. If he tries to mount you in the middle of the night, say "no" sternly. But don't look him in the eye.

        Comment


        • #19
          Re: Prices in your area, and where

          In Ontario, Canada
          25 pack with cigarettes (they dont come in 20s really): 10$.
          1 litre Smirnoff: 20$
          1,5 litre coke (1.5 litres, really? ours come in 1 or 2): 2$ for a 2 litre
          1 Bread: 1$
          1 new CD: 13$
          1 litre gasoline: 1.1$ (I drive a diesel, $.90 a litre)
          500 gram beef: 2$
          1 litre milk: 2$
          1 0,5 litre glass of beer on the pubs: 2-4$
          1 six pack with beer (0,5l), 9$

          Comment


          • #20
            Re: Prices in your area, and where

            It's not necessary to copy my shopping list.
            I guess it makes it easier.

            Comment


            • #21
              Re: Prices in your area, and where

              Hmmm...

              In Michigan right now:

              Smokes? I don't, so I don't know.

              Booze? I quit drinking, so I don't know either...

              Gas/petrol: Goes up and down like Paris Hilton's underwear. Right now it's about $3.15 per US gallon (we still use archaic measurements). I often buy gas in Canada.

              The Epiphone Tony Iommi SG I want so desperately: $495 at the local music dealer.
              He is not here. He has risen!

              Comment


              • #22
                Re: Prices in your area, and where

                Originally Posted By: DiosSword Hmmm...

                In Michigan right now:

                Smokes? I don't, so I don't know.

                Booze? I quit drinking, so I don't know either...

                Gas/petrol: Goes up and down like Paris Hilton's underwear. Right now it's about $3.15 per US gallon (we still use archaic measurements). I often buy gas in Canada.

                The Epiphone Tony Iommi SG I want so desperately: $495 at the local music dealer.
                That's something I always wanted to know.
                Why the fuck USA uses inches, pounds, yards, gallon and mile?.. Just to be different from the rest of the world?
                Can't you see what I see
                You and I victims of Their word
                As the master of power
                Try to poison our world
                ----- Eternal Idol ~ 1987

                Comment


                • #23
                  Re: Prices in your area, and where

                  I read Raven Rider's post and I thought he was just joking. Everything is so expensive. I'm still not sure I believe all his prices.

                  And Ray Rules is right, why the .... does the U.S. persist in using antiquated units of measure? Well, because they work perfectly well, but for everyone's benefit I will try to translate.

                  In Santa Barbara, CA, USA, a relatively expensive place to live, here is what we pay:

                  small and modest 4 bedroom, 2 bath home = $900,000.
                  property taxes for this home = $6000 per year. This varies greatly depending on when you bought the home. If you bought my home last year, taxes would be $12000 per year. If you bought it 34 years ago when it was built, taxes might be $1000 per year.

                  parking downtown: first 75 minutes free, $1.50 for each hour after that. This is a good deal relative to other cities. In Carpinteria, the town that I actually live in, there is no place where they require you to pay to park.

                  gasoline: about $3.30 per gallon, which is about $.90 per litre.
                  Our gasoline is always more than the rest of the country.

                  beer: I think the beer manufacturers all want us to be alcoholics. If you buy one six-pack of Budweiser it is $6 or $7 plus taxes. If you buy a box with 24 cans it might be $12 to $14, so obviously buying more costs less per can. Each can contains 12 oz. so that is equal to about 0.4 litre. I know elsewhere the bottles or cans are larger.

                  Smirnoff. I don't buy much hard alcohol (and never vodka) so I don't know the exact price. 750 ml of Jack Daniels might be $18. I'm not sure. Lots of taxes on liquor. Liquor is the one thing that is always sold in metric units, so no conversion is needed.

                  Coke: I don't buy soft drinks. But probably $2 for a 2 litre bottle. I'm not sure. Soft drinks are often on sale for less.

                  cigarettes: I've never bought a pack so I don't know what they cost. I have no idea (but I know it's a lot).

                  bread: My kids like the good kind of bread, and its price just went up to $4.19. You could buy cheaper bread for less.

                  hamburger: Again this varies by quality. My wife buys the meat with low fat, but I like the sizzing fat. Sizzling fat hamburger meat is about $2.99 per pound. A pound is close enough to 0.5 kg that no further adjustment is needed. Grocery stores often have sales where this meat costs much less so that you will go there and buy lots of other expensive things. If I am smart and go there just to buy the meat when it's cheap I can save a lot.

                  Milk costs $3.50 a gallon, but if you buy two gallons it's about $5 or $2.50 each. Again, the grocery stores want us to buy more, more, more. No wonder Americans are fat. I have four kids so we go through milk fast. In litres, that's almost $1.00.

                  CDs, about $10 to $12. Luckily I listen to old, not so popular music so they cost less. Haha.




                  How few there are who have courage enough to own their faults, or resolution enough to mend them.
                  --Benjamin Franklin

                  Comment


                  • #24
                    Re: Prices in your area, and where

                    If you don't believe me, take your next vacation to norway and see for yourself.

                    I was a little wrong about the beer here.
                    The most expensive 6-pack (Haakon) costs 35$ (from the Mack breweries), most common beer, Mack Pilsner, is about 30$.
                    On the other hand, 6-pack with Tuborg costs 25$.

                    And according to Wikipedia, living costs 30% more than the United States.

                    Another thing, if i don't have a family here, i would be out of this country long ago.

                    Comment


                    • #25
                      Re: Prices in your area, and where

                      Well, now I know you weren't joking with us. Please forgive me, but I do not travel internationally. I honestly did not know things were so expensive in Norway.
                      How few there are who have courage enough to own their faults, or resolution enough to mend them.
                      --Benjamin Franklin

                      Comment


                      • #26
                        Re: Prices in your area, and where

                        In the US, it depends on where you are - In Boston, a carton of Marlboros is about $52. In New York City, almost $70. In Florida, about $28. Taxes vary in each state, and so do incomes. All I know is, when I quit smoking, it was about $1.80 a pack, and now they're like $5.20. Can't answer much for alcohol, as I don't drink. Gasoline here is in gallons, not litres. Right now, low-grade gas is about $3.07 per gallon but changes every day. A gallon of milk is $4. Loaf of bread, $2.50 or $3, depending.

                        All the best,
                        PAULIE
                        http://2.bp.blogspot.com/-UoulA6r90n...ill%2Bward.JPG

                        Comment


                        • #27
                          Re: Prices in your area, and where

                          1 gallon is 3.78 litres.

                          Comment

                          Working...
                          X